czwartek, 23 lutego 2017

Stare domy. Odnawiać czy budować od podstaw?

Starsze domy koniecznie wymagają konserwacji i pielęgnacji. Nawet jeśli dom został już wyremontowany lub przebudowany, to i tak należy poświęcać mu sporo uwagi. Budynki zbudowane są z różnych materiałów budowlanych, w różnych konstrukcjach i należy znać najważniejsze wskazówki dotyczące budownictwa i konserwacji. Wiele się mówi, że domy budowane kiedyś lepiej się trzymają, dłużej stoją i mniej z nimi problemów, a nowe budownictwo opiera się na cięciu kosztów i o wiele słabszych materiałów. W niektórych przypadkach może być to prawda, lecz widziałem domów z tego samego okresu, które nie powinny nadal stać. Generalnie jest to mit, ponieważ przez te wszystkie lata zmieniły się technologie, powstały nowe materiały, które z pozoru mogą wydawać się słabsze, lecz tak naprawdę posiadają takie same właściwości, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Stanem poszczególnych budynków zajmują się inspektorzy budowlani. Oni upewniają się, czy domy są zbudowane zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz czy stan budynku jest na tyle dobry, aby nadawał się do użytku. Jednak nie zawsze tak było. 

Podstawową zasadą konserwacji, jest to, aby nie oszczędzać na tym i robić to „na pół gwizdka”. Jeśli budynek ma jeszcze jakiś potencjał, posiada wartość historyczną lub jest to dla Was kwestia sentymentalna, to warto wydać trochę więcej pieniędzy, ponieważ cięcie kosztów w tej kwestii może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje.
Stary, przedwojenny dom, wykonany z solidnych materiałów i konstrukcji, może stać dziesiątki lat, dokonując jedynie okresowych wymian eksploatacyjnych. Spodziewać się jednak trzeba, że koszty na remont starszego budynku może kilka razy przekraczać wartość nowego mieszkania. Analizując rynek nieruchomości, bez problemu można dojść właśnie do takiego wniosku. Do tematu zapewne jeszcze powrócę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz